Historyczne wędrówki geograficzne, czyli gdzie leży Łomża

Źródło: J. Bazewicz, Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego, Warszawa 1907


            W dzisiejszym wpisie zajmiemy się nazwą miasta, które jest zlokalizowane na historycznym Mazowszu, a według dzisiejszego podziału administracyjnego położone jest w województwie podlaskim. Chodzi oczywiście o Łomżę, miasto, przez które przepływają dwie rzeki - Narew i Łomżyczka.
            Według informacji znalezionych na stronie internetowej miasta[1], archeolodzy prastary gród, który zbudowany został nad Narwią w bardzo trudno dostępnym miejscu, datują na X-XII wiek. Obecnie w tym miejscu znajduje się Stara Łomża, o której pierwsze adnotacje odnaleźć można w przekazach z 1426 roku - Starolompsza. Niestety brak innych zapisów z użyciem tej nazwy miejscowej, chociaż z rekonstrukcji dziejów można wysnuć wnioski, że Łomża istniała już za czasów Bolesława Chrobrego (podobno wtedy benedyktyński mnich Bruno założył tam kościół św. Wawrzyńca). Jednak formę Łomża odnaleźć można dopiero w XV wieku, gdy otrzymała różne przywileje (w 1400 roku wójtem został Jan Białek, a prawa miejskie otrzymała dokładnie 15 czerwca 1418 roku).
            A co z analizą językową? Podstawa łom ma wiele znaczeń, np. w języku rosyjskim oznacza błoto, a w łużyckim zarośla lub naniesione przed wodę kawałki drewna. Bałtyckie pochodzenie także nie jest wykluczone, ponieważ w języku litewskim istnieje forma loma (obniżone miejsce łąkowe), a w łotewskim - lama (nizinne, podmokłe miejsce). Przyrostek -ża jest odnotowywany w j. bałtyckich, ale także w litewskiej i pruskiej onomastyce jako -iż. Nazwa może być więc  połączeniem cząstek wziętych z różnych rodzin językowych.[2]
            Według Zierhoffa nazwa Łomża oznaczała najpewniej miejsce, w którym był łom ( tutaj w znaczeniu blok skalny), pokruszone bloki kamienne lub drzewa połamane przez wiatr. Łączy on także pochodzenie ze staropolskim *łomić, łomać, potwierdza także przyrostek -ża, od którego uformowana jest nazwa innego miasta - Iłży.[3] Zygmunt Glogger dodaje, że może chodzić o łomy starych drzew, które odgradzały dawne warownie budowane przez miejscową ludność.
            W Nazwach miejcowych Polski Rymuta odnajdujemy potwierdzenie daty pierwszej zachowanej wzmianki z formą Lomza (1400). Ciekawe jest także powiązanie tej nazwy przez Sławskiego z prasłowiańskim dialektem *lombzati - stukać, łoskotać.[4]
            Teorii jest jak zwykle wiele, wszystkie jednak prowadzą do wysnucia jednego wniosku - nazwa jest związana z topografią, charakteryzuje jego położenie, najprawdopodobniej na skarpie, nad przełomem rzeki Narwi, może otoczone przez drzewa i skały.
            Zachęcamy także to obejrzenia wypowiedzi profesora Jana Miodka.



[1] Serwis historyczny Ziemi Łomży, www.historialomzy.pl/powstanie-lomzy/, [dostęp: 5.06.2017].
[2] S. Rospond, Słownik etomologiczny miast i gmin PRL, Wrocław  1984.
[3] K. Zierhoffer, Nazwy miejscowe północnego Mazowsza, Wrocław 1957.       
[4] K. Rymut, Nazwy miejscowe Polski: historia, pochodzenie, zmiany, t. 6, L-Ma.

Komentarze

Popularne posty